Brykietkominkowy pl extra kostka ruf w kominku palc485cy sic499 zdjc499cie 0290

5 wskazówek jak wybrać dobry brykiet

24 maj 2017

 

Jakość  wykonania brykietów może być różna. Do zastosowań w strefie gospodarczej warto po prostu kupić tanie brykiety i uwzględniać jedynie najważniejsze sprawy jak kaloryczność, czy też ilość popiołu. W przypadku domu czy mieszkania przed brykietami stawiamy najwyższe wymagania i tu trzeba się już im uważnie przyjrzeć. Wskazówki jakie zamieściliśmy poniżej pomogą Ci ocenić jakość brykietu.

Zapach

Brykiety nie powinny mieć nienaturalnego zapachu, a także żadnego zapachu chemikaliów. Pamiętać trzeba o tym, że różne gatunki drewna mają różny zapach, jednak jest on typowo "naturalny" i nie do pomylenia z produktami, które zawierają sztuczne domieszki.

Frakcja surowca

Zbyt duża ziarnistość materiału, widoczne kawałki zrębki, a nie trociny powodować mogą rozsypywanie się brykietów w trakcie spalania. Producent rozdrabnia odpady ale ich nie mieli. Jest to nieodpowiednia forma produkcji! Warto wybierać brykiety o drobnej ziarnistości.

Czystość surowca

Jeśli w brykiecie widoczne są ciemniejsze kawałki to może być to rozdrobniona kora. Po takim brykiecie należy się spodziewać większej ilości popiołu.

Pył w worku

Jeśli zobaczymy nieco pyłu w worku, najprawdopodobniej znaczy to, że brykiety są zrobione z bardzo suchych trocin. To bardzo dobrze!

Wilgotność

Zaparowane worki, nienaturalnie ciężki brykiet, powiększony, "napęczniały" kształt, świadczyć może o wyższej wilgotności co wiąże się z gorszym paleniem produktu.

 

 

wróć do listy tematów