Sklady drewna 4

Drewno kominkowe - jak prawidłowo je przechowywać?

31 październik 2017

Jak przechowywać drewno kominkowe

Drewno kominkowe wymaga odpowiedniego przechowywania. Zatem w jaki sposób prawidłowo je składować? Zapoznaj się z tym artykułem.

Dlaczego to jest ważne

Dlaczego prawidłowe składowanie drewna jest takie istotne? Ponieważ stanowi to ochronę przed wilgocią, śniegiem i pleśnią. Złe przechowywanie drewna naraża je na gnicie, co może doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie się ono nadawać do użytku. W takim przypadku wszelkie koszty jakie ponieśliśmy w związku z jego zakupem pójdą na marne. Właśnie dlatego to takie ważne, żeby składować drewno kominkowe we właściwy sposób.

Jak przechowywać drewno kominkowe

Zatem jak prawidłowo przechowywać drewno? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów.

Jeśli posiadasz ogród, możesz  w nim ułożyć stos drewna. Ułóż go solidnie i przykryj plandeką lub folią. Pamiętaj, że gdy drewno wysycha, to lekko się kurczy - dlatego stos musi być ułożony w sposób przemyślany, tak, aby nie przewrócił się po kilku miesiącach schnięcia. Dzięki temu, że drewno będzie miało swobodny dostęp do powietrza, a zarazem będzie odizolowane od deszczu - nie będzie narażone na zepsucie. Co ciekawe, stosy drewna mogą stanowić swoistą ozdobę ogrodu. Możesz poszukać inspiracji w Internecie i ułożyć je w wybrany wzór.

Kolejnym dobrym pomysłem jest przechowywanie drewna w drewutni. Jeśli lubisz majsterkować, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zbudował ją sam. Dobierzesz wtedy idealną wielkość dostosowaną do Twoich potrzeb. Możesz zaopatrzyć się w nią również w każdym większym sklepie budowlanym. Istnieją modele z wbudowanym zamykanym pomieszczeniem na narzędzia. Koszt zakupu waha się między 150 a 1500 zł w zależności od wybranego modelu.

Drewno możesz także układać na metalowych stojakach. Spróbuj wykonać go sam, albo zamów w sklepie interesującą Cię wielkość. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ stojak może stać przy zewnętrznej ścianie domu, w garażu lub na tarasie. Dzięki temu rozwiązaniu masz łatwy dostęp do drewna bez względu na aurę na zewnątrz. Na stojaku możesz składować odpowiednią ilość drewna wystarczającą na przykład na tydzień grzania. Na rynku dostępne są rozmaite kształty, które poza rolą praktyczną doskonale spełniają także funkcję typowo estetyczną.

Drewno kominkowe na następny sezon

Najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak połupanie drewna i sezonowanie go nie na bieżący okres grzewczy, lecz na następny. Drewno ma wówczas szansę osiągnąć ok. 20% wilgotności. Dlatego warto zaopatrzyć się w drewno przynajmniej na dwa sezony naprzód. Możesz dokonać zakupu równiesz na naszej stronie. Powodzenia! 

wróć do listy tematów