Post facebook z natury na zime%cc%a8

Na co zwracać uwagę - przy wyborze drewna kominkowego ?

6 grudzień 2017

Na co zwracać uwagę - przy wyborze drewna kominkowego ? Drewno z drzew liściastych czy iglastych ?

 

Drewno iglaste do kominków zamkniętych

Pierwszym z problemów przy wyborze drewna kominkowego jest kwestia tego czy lepsze będzie z drzewa liściastego czy iglastego? W Polsce jest zdecydowanie więcej lasów iglastych niż liściastych. Dlatego najbardziej dostępnym i przez to najtańszym rozwiązaniem do kominka jest drewno sosny.Jednak należy pamiętać, że ten gatunek drewna charakteryzuje się dużą ilością żywicy, która z biegiem czasu może zanieczyszczać wnętrze kominka. Ze względu na sporą ilość wytwarzanego dymu przy spalaniu sosnę rekomenduje się do kominków zamkniętych, które niwelują wydostawanie się dymu na przesterzeń mieszkalną.

 

Drewno liściaste do kominków otwartych

Znacznie korzystniejsze jest palenie w kominku drewnem pochodzenia liściastego. W przeciwieństwie do drzew iglastych cechuje się niewielką ilością żywicy. Z uwagi na wysoką gęstość oddaje także znacznie większą ilość ciepła. Choć przy zakupie wydaje się mniej ekonomiczne (jest droższe od iglastego), to w praktyce okazuje się lepszym wyborem, ogrzewając dom na znacznie dłuższy czas. Drewno liściaste jest dobrym wyborem dla właścicieli otwartych kominków, gdyż dobrze wysuszone nie strzela i nie odpryskuje z paleniska.

Przy wyborze drewna kominkowego należy zwracać uwagę na wilgotność. Jest to jeden z ważniejszych parametrów drewna kominkowego. Pamiętaj! Świeżo ścięte drzewo może zawierać nawet 80% wody, także zdecydowanie źle się pali. Znacznie lepsze jest drewno suszone lub sezonowane (co najmniej rok lub dwa) Wilgotność takiego drewna wynosi od 15% do 20% i jest idealna do palenia.

 

wróć do listy tematów