Post facebook z natury na zime%cc%a8

Drewno kominkowe - czym palić w kominku?

6 grudzień 2017

Drewno kominkowe - świadomy wybór

Wieczór przy kominku z kubkiem gorącej herbaty, to dla wielu osób jedna z przyjemniejszych form zimowego relaksu. Jednak, aby rzeczywiście w pełni cieszyć się tą błogą chwilą, warto pamiętać, że wybór drewna kominkowego nie powinien być kwestią przypadku. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie drewna? Czy lepiej zdecydować się na wyrób z drzew liściastych czy iglastych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Drewno kominkowe - iglaste czy liściaste

Wybierając drewno do kominka z pewnością zastanawiasz się, czy zdecydować się na drewno liściaste, czy iglaste. Okazuje się bowiem, że nie każde drewno opałowe nadaje się do palenia w kominku. Weź pod uwagę, że drewno kominkowe powinno być starannie wyselekcjonowane i musi spełniać wysokie wymagania pod względem gatunku, kaloryczności i wilgotności. Właśnie dlatego, aby jak najlepiej dostosować wybór drewna do Twoich potrzeb, najpierw określ w jakim rodzaju kominka będziesz palić. 

Drewno iglaste do kominków zamkniętych

Mimo, że Polska obfituje przede wszystkim w drzewa iglaste i w związku z tym są one najbardziej dostępnym i najtańszym rozwiązaniem, to okazuje się, nie nadadzą się one do wszystkich kominków. Dlaczego? Ponieważ drzewa iglaste charakteryzują się dużą ilością żywicy, która z biegiem czasu może zanieczyszczać wnętrze kominka. Ze względu na sporą ilość wytwarzanego dymu przy spalaniu drzewa iglaste (np. sosnę) rekomenduje się do kominków zamkniętych, które niwelują wydostawanie się dymu na przesterzeń mieszkalną.

Drewno liściaste do kominków otwartych

Znacznie korzystniejsze jest palenie w kominku drewnem pochodzenia liściastego. W przeciwieństwie do drzew iglastych cechuje się niewielką ilością żywicy. Z uwagi na wysoką gęstość oddaje także znacznie większą ilość ciepła. Choć przy zakupie wydaje się mniej ekonomiczne (jest droższe od iglastego), to w praktyce okazuje się lepszym wyborem - ogrzewa dom na znacznie dłuższy czas. Drewno liściaste jest dobrym wyborem dla właścicieli otwartych kominków, gdyż dobrze wysuszone nie strzela i nie odpryskuje z paleniska.

Drzewo opałowe - wilgotność

Przy wyborze drewna kominkowego należy zwracać uwagę na wilgotność. Jest to jeden z ważniejszych parametrów drewna kominkowego. Pamiętaj! Świeżo ścięte drzewo może zawierać nawet 80% wody. Takie drzewo bardzo źle się pali. Znacznie lepsze jest drewno suszone lub sezonowane (co najmniej rok lub dwa). Wilgotność takiego drewna wynosi od 15% do 20% i jest idealna do palenia.

Drzewo kominkowe - przykłady

Podczas zaopatrywania się drewno opałowe, cena z pewnością ma dla Ciebie istotne znaczenie. Jednak zwróć również uwagę na jego specyfikację. Poniższa lista pomaga w dokonaniu najtrafniejszego wyboru dostosowanego do Twoich potrzeb. 

  • Grab - ma najwyższą wartość opałową, wolno się spala i daje dużo ciepła.
  • Buk - ma wysoką wartość opałową, pali się powoli i bardzo długo, daje dużo ciepła.
  • Brzoza - ma średnią wartość opałową, pali się równym płomieniem, nawet jeśli była krótko sezonowana.
  • Dąb - ma wysoką wartość opałową, pali się powoli i bardzo długo, daje dużo ciepła.
  • Drzewa owocowe - spalają się wolno i wdzielają miły aromat.
  • Olcha - źle się pali, jeśli nie jest dostatecznie wysuszona. 
  • Jesion - Ciężko go pociąć, ale pali się długo i daje dużo ciepła.

Drewno kominkowe dla Ciebie

Na naszej platformie możesz kupić drewno kominkowe. Zapoznaj się ze specyfikacją dostępnych produktów i wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Stwórz przyjemną atmosferę w swoim domu i ciesz się ciepłem i wyjątkowym widokiem otwartego ognia we własnej przestrzeni. 

 

wróć do listy tematów