Post facebook pellet vs brykiet

Pellet drzewny i brykiet drzewny - czym się różnią?

8 styczeń 2018

Pellet i brykiet - materiały opałowe

Z roku na rok coraz chętniej stawiamy na ogrzewanie domu biopaliwem. Pellet i brykiet to materiały opałowe, które wpływają pozytywnie na ochronę środowiska - między innymi dlatego cieszą sie taką popularnością. Być może zastanawiasz się jakie są różnice między tymi paliwami i które z nich lepiej sprawdzi się u Ciebie. Ten artykuł omawia kwestie jakie warto rozważyć przed zakupem ekopaliwa. Miłej lektury.  

Pellet drzewny - specyfikacja

Elementem, który ma istotne znaczenie w kwestii zakupu opału jest jego specyfikacja. Warto wiedzieć, że pellet może powstawać z różnych rodzajów biomasy, na przykład z odpadów drewna, z kory, z drewna z upraw energetycznych, z pestek, z łupin orzechów, z trocin lub ze słomy. Kaloryczność tego paliwa kształtuje się na poziomie 15-22 GJ/t, w zależności od tego czy jest wykonany ze słomy, trocin drzewnych (pellet drzewny), czy z mieszanki słomy i węgla (pellet węglowy). W tym artykule skupimy się jednak na pellecie drzewnym, ponieważ jego wartość opałowa to ok 18 GJ/t. Ze względu na niską zawartość wilgoci i minimalną ilość popiołu można stwierdzić, że palenie nim jest bardziej efektywne niż palenie drewnem.

Ze względu na wyjątkowe właściwości pellet cenimy przede wszystkim za poniższe zalety:

 • Produkt ekologiczny, niska emisja CO2 podczas spalania  - kupując dbasz o ochronę środowiska,
 • Komfort użytkowania - przy przechowywaniu i transporcie jest możliwe utrzymanie czystych warunków,
 • Poręczne opakowania - opał pakowany w worki 15 kg,
 • Wygodne przechowywanie - możesz przechowywać worki z pelletem w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym,
 • Wysoka wartość opałowa umożliwia zużycie 5 - 8 ton w ciągu sezonu grzewczego,
 • Bezpieczny transport, składowanie i użytkowanie.

Brykiet drzewny RUF  - specyfikacja

Brykiet drzewny RUF to wyrób przemysłowy, który podobnie jak pellet jest wykonany z mieszanki różnych starannie wyselekcjonowanych składników takich jak trociny, torf, węgiel drzewny, miał czy słoma. W procesie produkcji są one sprasowane pod dużym ciśnieniem i w efekcie występują pod postacią wygodnych do użycia kostek. Kaloryczność brykietu jest wysoka - 15-19 GJ/t. Dzięki niskiej wilgotności i znikomej ilości popiołu jest to bardzo dobry materiał opałowy. Opalanie domu tym paliwem ma również mnóstwo zalet. 

 • Brykiet świetnie nadaje się do palenia nim w kominku,
 • Długo się żarzy, dzięki czemu można podkładać do pieca, kotła CO, lub do kominka co 4-6 godzin,
 • Paliwo ekologiczne, które zanieczyszcza środowisko jedynie w minimalny sposób - emituje śladową ilość dwutlenku węgla przy spalaniu,
 • Nie brudzi rąk ani pomieszczenia podczas składowania,
 • Łatwy w transporcie,
 • Przechowywany w woreczkach po 10 kg,
 • Wygodny do przenoszenia - z łatwością poradzą sobie z nim zarówno kobiety jak i osoby starsze.

Pellet, brykiet - czym się różnią

Pellet oraz brykiet kominkowy to nazwy często używane i zamienne. Przypuszczalnie wynika to z faktu, iż mają one wiele cech wspólnych. Po przeczytaniu powyższych specyfikacji, z pewnością zauważyłeś, że obydwa produkty wyróżniają się tym, że są ekologiczne oraz wydajne. Wartość opałowa w obu przypadkach jest wysoka. Pellet podobnie jak brykiet kominkowy charakteryzuje się niską popiołowością, dzięki czemu materiały te nie zanieczyszczają przewodów. Niska wilgotność oraz stałopalność sprawiają, że są to paliwa grzewcze niezwykle wydajne i ekonomiczne. Ich główna różnica znajduje się w kształcie. Pellet drzewny ma postać granulowanego materiału. W związku z tym, lepiej nadaje się do palenia w piecach, niż w kominkach. Zaletą jego formy jest łatwość przechowywania oraz transportu. Brykiet drzewny ma postać kostek i sprawdza się szczególnie w kominkach. Posiada wyjątkowy kształt wpływający na wydłużony czas spalania. 

Oba materiały grzewcze są w 100% wykonane z czystych trocin, dzięki czemu jest to paliwo ekologiczne i przyjazne środowisku.

Sklep z opałem - pellet, brykiet

Jeżeli masz w planach kupić opał, to pamiętaj, że bez względu na jego rodzaj, nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną. Zwracaj uwagę na dokładną specyfikację produktu, ponieważ jedynie w ten sposób będziesz w stanie określić, czy cena idzie w parze z jakością. To spowoduje, że nie stracisz pieniędzy na to ma małą wartość. Zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty - zawsze informujemy Cię o całej specyfikacji materiałów opałowych dostępnych na platformie. Miłych zakupów! :)

wróć do listy tematów